KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15339064
nr 1533 9064
Jalmari Ruokokoski
(1886-1936), Finland
Oljemålning, Signerad, daterad 1918, mor och barn vid strand. Olja på duk, bildmått: 50x45 cm, yttermått inklusive ram: 62x57 cm
Jalmari Ruokokoski, finländsk bildkonstnär född i Sankt Petersburg 1886, död i Helsingfors 1936.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 10 april 2023
kl 18:07:45
1.500 kr
2.200 kr
1.600 kr
1.700 kr (Budbetjänt)
1.800 kr
1.900 kr (Budbetjänt)
2.000 kr
2.200 kr (Budbetjänt)
2.400 kr
2.800 kr
Jalmari Ruokokoski
Läs mer om Jalmari Ruokokoski